بسم الله الرحمن الرحیم..............................به سایت مرکز بررسی های ژئوپلتیک خوش آمدید.............................این سایت پايگاهيست با رویکرد علمی و دانشجویی ، که به معرفی تسلیحات ساخت داخل و نیز به تحلیل مسائل جغرافیای سیاسی و ژئوپلتیک و همچنین مسائل نظامی جهان به طور عام و و ایران به طور خاص می پردازد.....................................ژئوپلتیک ،عبارت از علمیست که به بررسی نقش و تاثیر پدیده های جغرافیایی بر طرح ریزی های سیاسی و سیاست های دگرگون شونده جهانی می پردازد .......................................این که بگوییم نمی توانیم ، این بزرگترین مانع بر سر راه توانستن است........."رهبر انقلاب اسلامی موشکی و نظامی - تيپ مخصوص 65 نوهد ارتش

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

قدرتي بلا منازع به نام

 

 تیپ کماندویی ۶۵ نوهد

 

 نيروي زميني ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

 

امروزه عكسلعمل سريع به حملات دشمن از اهميت بسيار بالايي برخوردار است ، به طوريكه كشورهاي قدرتمند ، هزينه هاي فراواني جهت ، تربيت نيروهاي كماندويي ، تجهيز و آماده سازي آنها مي نمايند.  كشورهاي معدودي در دنيا وجود دارند كه داراي چنين نيروهاي عملياتي باشند. البته شمار كشورهايي كه يگانهايي را با عنوان يگانهاي كماندويي و واكنش سريع در اختيار دارند زياد است ، اما منظور اصلي ما واحدهاي آزمون داده و داراي تراز بالا در زمينه رزم سريع عملياتي در صحنه نبرد مي باشند.  نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران به طور قطع امروز به مراتب آماده تر از مهرماه سال ۵۹ است، زماني كه تنها با ۲ لشكر در غرب و جنوب در برابر ۱۲ لشكر عراق دفاع كرد. نيروي زميني ارتش ج اا در حال حاضر با بهره گيري از ده ها لشكر باسابقه از قوي ترين واحدهاي كماندويي و نيروي مخصوص بهره مند است كه بعضي از اين واحدها حداقل ۴ دهه داراي تجربه هستند. پرسنل یگان های تكاور به لحاظ پیچیدگی عملیاتی از دسته های مختلف رزمی جمع آوری شده و در رده یگان های نخبه نظامی یا رزمی Cambat Elite Unites سازماندهی می شوند.یگان های تكاور زمینی و دریایی توانایی لازم را برای هدایت رزمی و در دو سطح تاكتیك و استراتژی را دارا هستند.كلاه سبزها، هوابرد و رنجرها از یگان های تكاور نیروی زمینی در انطباق با شرایط محیطی تاكتیكی و جنگی ، مأموریت های متنوعی را انجام داده اند.در اين ميان با توجه به متغير هاي مختلف  ، تيپ ۶۵ نوهد ارتش جمهوري اسلامي ايران كه در تراز جهاني جزء۱۰ نيروي قدرتمند كماندويي دنيا محسوب مي گردد به عنوان يك نيروي واكنش سريع موثر و مسقل توانسته است با تجربه بالغ بر ۴ دهه به عنوان نوک پیکان نیروی زمینی ارتش خود را اثبات نماید. این تیپ دررزمایش های ضربت ذوالفقار و پیامبر اعظم و... بهترین نمره ها را از آن خود کرده است. تكاوران تيپ 65 در ماموريت هايي ويژه نيروي زميني با انجام مراحل آمادگي سخت و طاقت فرسا و گذراندن دوره‌هاي مختلف نظامي، قابليت‌ انجام هر گونه ماموريتي به صورت جنگ تن به تن، چريكي، پارتيزاني، انجام پرش چتر بازي و سقوط آزاد در زمين، هوا و آب و مناطق كويري و كوهستاني را دارند.به گفته يكي از مقامات ، تنها در يك دوره خاص ، حدود ۶ ماه ، هر روز ۳ ساعت نيروهاي تيپ جهت آمادگي چتر بازي ، از يك ارتفاع خاص بايستي بدون چتر از ناحيه پايين تنه فرود آيند . ماموريت اصلي تيپ ۶۵ نوهد ارتش ، جنگ نامتقارن تعريف شده است. در ميان گردان هاي تيپ ۶۵ ، يك گردان وجود دارد كه در ميان پرسنل نيروي زميني بسيار شهرت دارد. اين گردان در نهايت آمادگي روحي و جسمي قرار داشته و تنها از فرمانده گردان خود فرمان مي گيرند. يكي از نيروهاي اين گردان سرهنگ دوم بهزاد پاينده فرمانده  گردان و همان كسيست كه از برج ميلاد به پايين پريده است.

آموزش هايي كه در اين تيپ ويژه انجام مي گردد عبارت از :  کارکنان جدید الورود، چه درجه دار یا افسر ابتدا تست های ورزشی و پزشکی می دهند تا آمادگی آنان مشخص شود. اولین دوره چتربازی اتوماتیک است که تحت نظر اساتید مجرب تعداد مشخصی پرش را باید انجام دهند.
پس از آن نیروهایی که موفق به گذراندن دوره شده اند در دوره نیروهای ویژه هوابرد شرکت می کنند. در این دوره پنج مهارت به نیروها آموزش داده می شود تا بتوانند در عملیات های گوناگون شرکت کنند. این مهارت ها عبارتند : از آموزش های ویژه تخریب، اطلاعات و عملیات، بهداری، مخابرات و سلاح های انفرادی و جمعی.
یک سری آموزش های دیگر هم در کنار این دوره به نیروها داده می شود که به دوره نوهد معروف است. پس از دوره نوهد که 9 ماه طول می کشد، نیروها در واحدهای عملیاتی سازماندهی شده و می توانند به ماموریت های مختلف اعزام شوند.

 

 

تصويري از نيروهاي گردان معروف تيپ ۶۵ نوهد ارتش و عمليات هاي مختلف اين نيرو

 

 

 

 


برچسب‌ها: تیپ, 65نوهد, ارتش, کماندویی, تکاور
+ نوشته شده توسط گروه عالی جغرافیای سیاسی د.تهران در چهارشنبه بیست و ششم اسفند 1388 و ساعت 13:45 |