بسم الله الرحمن الرحیم..............................به سایت مرکز بررسی های ژئوپلتیک خوش آمدید.............................این سایت پايگاهيست با رویکرد علمی و دانشجویی ، که به معرفی تسلیحات ساخت داخل و نیز به تحلیل مسائل جغرافیای سیاسی و ژئوپلتیک و همچنین مسائل نظامی جهان به طور عام و و ایران به طور خاص می پردازد.....................................ژئوپلتیک ،عبارت از علمیست که به بررسی نقش و تاثیر پدیده های جغرافیایی بر طرح ریزی های سیاسی و سیاست های دگرگون شونده جهانی می پردازد .......................................این که بگوییم نمی توانیم ، این بزرگترین مانع بر سر راه توانستن است........."رهبر انقلاب اسلامی موشکی و نظامی - هليكوپتر شكاري h/2091 ساخت صنايع دفاعي جمهوري اسلامي ايران

بسم الله الرحمن الرحيم

 

در حال حاضر  صنایع دفاع وابسته به وزارت دفاع ، طی پروژه هاي مختلفي همچون اورهال ، تعمير و نگهداري انواع هليكوپتر رتبه نخست را احراز نموده است. در زمينه توليد و طراحي نيز پيشرفتهاي قابل ملاحظه اي داشته است، در ميان اين پيشرفتها مي توان به توليد هليكوپترهاي ملي  ، هليكوپتر شاهد ، بهينه سازي و ارتقاء انواع هليكوپترهاي ترابري و هجومي نام برد.

هليكوپتر شكاري

 

 panha

 

H/2091

 

 

 محصول دفاعي جمهوري اسلامي ايران

 

 اخيرا هلیکوپتري شكاري مشابه كبري اما با كارايي بالاتر به نام شكاري h/2091 كه شگفتي و خشم كارشناسان نظامي غربي     بالاخص ايالات متحده را برانگيخته است ،توسط مهندسين صنايع دفاع طراحي و توليد گشته است ، كه نويد جهشي بلند بر تارك تكتولوژي روز دنيا را مي دهد. مراحل ساخت2091 در پنها انجام و طراحي آن به سفارش نيروي هوايي سپاه انجام گرفته است. از ويژگي هاي آن مي توان به كا بيني جدید با شیشه های دو جداره تخت و ضد گلوله و بدنه مقاوم سازي شده با آلياژهاي چند لايه مقاوم و نگهدارنده چرخانه دم مي توان برشمرد . چون محل نصب این موشکها مورد مقاوم سازی قرار گرفته است، کلیه این هلیکوپترها توانایی حمل موشک تاو یا طوفان(نمونه ي ساخت صنایع دفاع) در غلافهای 4 تایی را دارند. سرعت و مانور اين هليكوپترها در قياس با كبري در حد بالايي ارتقاء يافته است .همچنين از لحاظ شكل ظاهري نيز طراحي بهتري نسبت به كبري دارد.نيز قابليت پرواز در انواع  اقليم هاي مختلف با ماموريت هاي متنوع ، قابليتي دو چندان به آن بخشيده است.  موتورهاي ارتقاء يافته اين هليكوپتر حدود 5/1 برابر كبري قدرت بيشتري دارند. دقت هدفگيري با كمترين خطا، و پرواز در ارتفاع بالاو رادار با قدرت تشخيص از 230 كيلومتري و نيز هشدار دهنده ضد موشك از ديگر ويژگي هاي آن مي باشد.

همچنين در طراحي 2091 نهايت تلاش جهت راحتي خلبان انجام شده به طريكه خلبان در 2091 به راحتي همه اطراف خود را مي تواند مشاهده نمايد. مهندسين صنايع دفاع بر روي اينكه بتوان در جهت خلاف حركت 2091 شليك انجام داد در حال كارشناسي اين طرح مي باشند.كه در صورت موفقيت توان رزمي اين شكاري به مراتب بالا خواهد رفت.

تا كنون در حدود 10 فروند از اين نوع  هلي كوپترها ساخته شده ، كه تماما در اختيار نيروي هوايي سپاه مي باشند. موشكي و نظامي معتقد است 2091  در صورت  تكميل ، جايگزيني مناسب  براي كبري ها خواهند بود.

در تصویر زیر تفاوت ۲۰۹۱ با کبری کاملا مشخص است .همچنین تصویری از کارخانه ساخت کابین و قسمت های مختلف بالگردهای کبری در مجتمع صنایع دفاع در کنار ۲۰۹۱ آورده شده است.

  

 بالگرد شكاري panha-h/2091 و کارخانه ساخت کابین و بدنه بالگردهای کبری

مشخصات فنی :

نام :h/2091

نوع: هلیکوپتر تهاجمی / پشتیبانی ضد زره

كشور سازنده : جمهوري اسلامي ايران

حداکثر سرعت: 236 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد: 600 کیلومتر

طول: 16متر

بلندی: 4 متر

قطر ملخ: 13 متر

وزن خالی: 2802 کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست: 4530 کیلوگرم

تسلیحات: تیربار سه لوله ی 20 میلیمتری "ام 197"، قابلیت حمل هشت موشک ضد تانک و موشکهای هوابه هوا و مقره های راکت انداز؛ قابليت نصب موشكهاي دوشپرتاب ميثاق 2.

 

 

+ نوشته شده توسط گروه عالی جغرافیای سیاسی د.تهران در شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 17:53 |